Kluczowe pojęcia z zakresu psychologii w biznesie

Psychologiczna tożsamość organizacji – specyficzne mechanizmy sterujące myśleniem procesami przeżywania i zachowaniem wszystkich pracowników, uaktywniane w trakcie wykonywanej pracy. Ujawniają się w trakcie wykonywanej pracy w formie w miarę trwale ukształtowanych sposobów myślenia o organizacji i w organizacji. Przekładają się na atmosferę emocjonalną towarzyszącą budowanym relacją biznesowym i styl podejmowanych biznesowych zachowań wobec klientów wewnętrznych, ale także wobec klientów zewnętrznych. Proces budowy tożsamości organizacji wyznacza zespół osobowości liderów. Ich biznesowe zachowania wpływają na zachowania – zespołów podwładnych i kształtowane przez nich emocjonalne postawy w pracy. Prawidłowo ukształtowana tożsamość organizacji wspiera rozwój pracownika dostarcza mu satysfakcji z pracy i daje poczucie bezpieczeństwa w sytuacjach trudnych . tożsamość zawierająca psychologiczne defekty, może dezorganizować zachowania, zmniejszać efektywność pracy i negatywnie wpływać na zdrowie zatrudnionych. Logika procesów psychologicznych kształtujących tożsamość organizacji ujawnia się z czasem. nadaje jej pewne cechy trwałości i ciągłości. umożliwia jednostce identyfikowanie się z organizacją zarówno z poziomu własnej indywidualności, niezależności, odrębności jak i z poziomu świadomości bycia i działania w grupie.

Relacja biznesowa – jest specyficzną emocjonalna relacją międzyludzką. Od innych relacji odróżnia ją świadomość podporządkowania jej pod wspólny cel, jakim jest zarabianie pieniędzy. To dlatego od współczesnego pracownika, biznes oczekuje sztuki zarządzania własnymi emocjami i emocjami innych w procesie realizowania wspólnych zadań, w taki sposób aby utrzymywany był na wysokim poziomie proces motywacji i satysfakcji z wykonywanych zadań.

Komunikacja intuicyjna – sztuka budowania relacji biznesowych, to przede wszystkim umiejętność komunikacji intuicyjnej, umiejętność przewidywania emocjonalnych konsekwencji swoich zachowań, ale przede wszystkim umiejętność odczytywania emocji sterowania procesami przeżywania w taki sposób, aby aktywowane biznesowe zachowanie nie przekraczało granic wyznaczonych procedurami organizacji, normami prawnymi, etycznymi i zasadami savoir-vivre’u.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s