Szkoła, przedszkole i …lęk przed rozstaniem

Psychoza symbiotyczna – tak nazywają się występujące u dziecka zaburzenia psychiczne, objawiające się bardzo silnie nasilonym lękiem, przy próbach oddzielania od matki dziecka w wieku pomiędzy drugim a piątym rokiem życia. Do objawów charakterystycznych psychozy symbiotycznej należą m.in.: fizyczne przyczepianie się do matki i niemożność rozłączenia się z nią, napady złości bez wyraźnego powodu w okresach poprzedzających wyjście matki z domu, stała odmowa wyjścia dziecka z domu do przedszkola, niemożność zasypiania bez obecności matki w łóżku. Mogą pojawiać się również zaburzenia psychosomatyczne (bóle głowy, bóle brzucha, nudności, wymioty).

W diagnozie klinicznej pacjentów zgłaszających się z takimi problemami często pojawiają się zaburzenia lękowe u matki, nieobecność partnera w domu z powodu wyjazdów do pracy, doświadczanie przez matkę przemocy ze strony partnera, zaburzenia emocjonalne, objawy depresji poporodowej, trudna sytuacja mieszkaniowa lub brak wiedzy o prawidłowym wychowywaniu dziecka. Zdarzają się też m.in. oziębłość seksualna matki, wykorzystywanie dziecka do rozgrywek sądowych z ojcem w sytuacji rozwodu i toczących się postepowaniach o uregulowanie kontaktów z dzieckiem, jak również zaburzenia preferencji seksualnych u matki (np. pedofilia kazirodcza) czy zaburzenia psychotyczne.

Z kolei pacjenci, którzy wywiadzie ujawniali informacje o wspólnym spaniu w łóżku z jednym z rodziców lub z obydwojgiem w okresie dzieciństwa, skarżą się na trudności w budowaniu relacji społecznych, także związków miłosnych, występowanie zaburzeń seksualnych np. oziębłość, pochwica, zaburzenia erekcji, przedwczesna inicjacja seksualna lub zgłaszają problemy w związku z uzależnieniami i autoagresją,

Od najwcześniejszego okresu życia dziecko powinno być uczone samodzielnego zasypiania w osobnym łóżeczku. W procesie bezpiecznego oddzielania dziecka od matki niezwykle ważna rola przypada ojcu.

Aby poradzić sobie z problemem lęku separacyjnego najczęściej wystarcza konsultacja i edukacja psychologiczna. Jeśli występują zaburzenia psychiczne u matki, rodziców dziecka lub samego dziecka, w zależności od diagnozy stosuje się odpowiednią formę psychoterapii. Konieczna może być również konsultacja psychiatryczna.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s