Andrzejki, wróżby, piątek trzynastego…

Ludzie wierzyli w piątek trzynastego i wierzą w niego nadal, powiedziałbym, że nawet bardziej. Z tego też powodu część osób obracających się w sferze biznesu stara się tego dnia nie podpisywać ważnych dokumentów, inwestować na giełdzie czy podejmować istotnych decyzji dotyczących umów finansowych.

Dane statystyczne publikowane w latach 2014-2015 wskazują, że w absolutnie rekordowym stopniu wzrosła nam liczba osób korzystających z różnych form wróżenia. Oznacza to, że żyjemy w czasach, w których myślenie magiczne jest niezwykle ważne, a nas samych klasyfikuje jako społeczeństwo lękowe. Według mnie ta sytuacja lęku i niepokoju, którą obserwuje się w Polsce, będzie powodowała wzrost zachowań irracjonalnych typu „jak widzę kota, to pluję przez ramię”. Nasze podejście do przesądów w dużej mierze zależy od tego, w jakiej rodzinie się wychowywaliśmy i czy nasi bliscy w nie wierzyli. Lęk w dzieciństwie owocuje lękiem w dorosłości. Nam, Polakom, przesądy towarzyszyły zawsze i gdy nadchodzi piątek trzynastego czujemy się trochę zestresowani. O naszej przesądności świadczyć może także liczba pism zajmujących się horoskopami lub je redagujących – skoro jest tego tak dużo, to znaczy, że ludzie to czytają.

Czytaj więcej: http://www.echodnia.eu/swietokrzyskie/wiadomosci/region/a/psycholog-krzysztof-korona-o-tym-czy-polacy-nadal-wierza-ze-piatek-trzynastego-to-pechowa-data,9986319/

Jeśli czujesz, że zbyt mocno wierzysz we wróżby lub przesądy, możesz umówić się na konsultację indywidualną. Dowiedz się więcej klikając w link.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s